on this page: standings | schedule | contacts

Standings for Boys U16 Metro

# team gp w l d gf ga gd pts ppg
1 SFC Selects 07 7 5 2 0 18 9 9 15 2.14
2 GVU United 07M 7 4 1 2 14 5 9 14 2.00
3 AUSC Abbotsford United SC 6 4 2 0 12 9 3 12 2.00
4 ASA Storm 8 3 3 2 15 16 -1 11 1.38
5 SBMC United 7 2 5 0 5 13 -8 6 0.86
6 VAFC Eagles 7 0 5 2 8 20 -12 2 0.29
● denotes team points have been adjusted

to division schedule
to division contacts
to schedules page


Schedule for Boys U16 Metro

Saturday, April 8 (week 2)
Easter
Saturday, April 15 (week 3)
match # time field home away
1103145 5:00pm Van Tech turf VAFC Eagles 3 3 ASA Storm
1103146 6:30pm Byrne Creek Secondary Turf SBMC United np np GVU United 07M Please log into your Team Portal to report the score
1103147 tba tba AUSC Abbotsford United SC np np SFC Selects 07 Please log into your Team Portal to report the score
Saturday, April 22 (week 4)
match # time field home away
1103148 2:00pm Matsqui Rec Centre Turf #2
ASA Storm 3 0 SBMC United FORFEIT by away
Saturday, April 29 (week 5)
match # time field home away
1103151 10:00am Goldstone Park Park West
SFC Selects 07 4 2 ASA Storm
1103152 3:00pm tba AUSC Abbotsford United SC 0 1
GVU United 07M
1103153 3:45pm Burnaby Lake West #2
SBMC United 1 0 VAFC Eagles
Saturday, May 6 (week 6)
match # time field home away
1103154 10:00am Matsqui Rec Centre Turf #2 ASA Storm 0 0 GVU United 07M
1103155 5:00pm Andy Livingstone West Turf VAFC Eagles 1 4
SFC Selects 07
1103156 3:30pm Caribou Oval turf SBMC United 0 1
AUSC Abbotsford United SC
Sunday, May 7 (week 6)
match # time field home away
1103149 2:00pm Newton Athletic Turf #4
GVU United 07M 2 1 SFC Selects 07
Friday, May 12 (week 7)
match # time field home away
1103157 7:00pm Matsqui Rec Centre Turf #3
AUSC Abbotsford United SC 3 1 ASA Storm
Saturday, May 13 (week 7)
match # time field home away
1103158 2:00pm Point Grey turf VAFC Eagles 2 2 GVU United 07M
1103159 3:30pm Caribou Oval turf SBMC United 0 2
SFC Selects 07
Saturday, May 20 (week 8)
Victoria Day
Saturday, May 27 (week 9)
match # time field home away
1103160 2:00pm Matsqui Rec Centre Turf #2
ASA Storm 3 0 VAFC Eagles
1103161 2:30pm Tom Binnie Turf
GVU United 07M 4 0 SBMC United
1103162 3:00pm Goldstone Park Park West SFC Selects 07 2 3
AUSC Abbotsford United SC
Saturday, June 3 (week 10)
match # time field home away
1103163 6:30pm Byrne Creek Secondary Turf SBMC United 2 3
ASA Storm
1103164 12:45pm Goldstone Park East field
SFC Selects 07 2 1 GVU United 07M
1103165 10:30am Matsqui Rec Centre Turf #3
AUSC Abbotsford United SC 5 2 VAFC Eagles
Saturday, June 10 (week 11)
match # time field home away
1103166 2:00pm Matsqui Rec Centre Turf #2 ASA Storm 0 4
GVU United 07M
1103167 9:00am Matsqui Rec Centre Turf #3 AUSC Abbotsford United SC 0 3
SFC Selects 07 League Final
1103168 1:00pm Van Tech turf VAFC Eagles 0 2
SBMC United

to top
to division standings
to division contacts
to schedules page


Contacts Boys U16 Metro

teamcontactcontact
SBMC United Patrick Adamczewski
604-544-0195
[javascript protected email address]
Shirley Leong
778-788-8147
[javascript protected email address]
ASA Storm Robb Rutley
604-556-1315
[javascript protected email address]
Dave Thompson
604-317-8560
[javascript protected email address]
AUSC Abbotsford United SC Shawn Sangha
778-552-1441
[javascript protected email address]
Melissa Cook
604-626-3564
[javascript protected email address]
GVU United 07M Gurpreet Rana
604-825-1980
[javascript protected email address]
Gilbert Kyne
604-442-7591
[javascript protected email address]
SFC Selects 07 Eric Ray
778-875-7606
[javascript protected email address]
Kam Toor
604-961-4364
[javascript protected email address]
VAFC Eagles Wetzel Pickering
778-997-9133
[javascript protected email address]
Corine Willems
604-681-2958
[javascript protected email address]

to top
to division standings
to division schedule
to schedules page




Search for your team
Please enter a whole or partial team name, eg. Crush or CAU